Potulky Izraelom

Autor: Ľudmila Križanovská | 28.11.2017 o 9:06 | (upravené 28.11.2017 o 13:47) Karma článku: 5,17 | Prečítané:  1560x

Izrael je veľmi zaujímavá a rôznorodá krajina. Vačšiu časť krajiny tvorí síce púšť, ale nájdete tu aj vrchy pokryté snehom a tiež nížiny. Napriek dlhoročnej napätej situácií v tejto oblasti, sa Izrael neradí k rizikovým krajinám.  

Vyhlad na mesto Haifa (Mila Krizanovska)
Judska pust (Mila Krizanovska)
Pohlad dole z pevnosti Masada.
Caesarea (Mila krizanovska)
Mesto Akko (Mila krizanovska)
Capernaum (Mila krizanovska)
Mŕtve more (Mila krizanovska)
Mešita v meste Akko (Mila krizanovska)
Mŕtve more (Mila krizanovska)
Jaskyňa (Mila krizanovska)
Narodny Park Masada (Mila Krizanovska)

Tomu, že je to teraz pomerne bezpečná krajina, možeme vďačiť predovšetkým dôkladným kontrolám na letisku. Napriklad na spiatočnej ceste náš taxík podrobili vojaci dôkladnej kontrole zvonku aj zvnútra, čo sa veľmi nepáčilo nášmu  arabskému vodičovi, keďže podľa jeho slov sa tak stalo len preto, že bol Arab. Židov vraj v pohode nechajú prejsť. Mladý vodič sa v návale emócií okrem iného zmieni o tom, že Izrael je ich štát (Arabov) a Židia im to územie jednoducho ukradli. Dovolila som si mu oponovať a vzápätí mu taktne pripomínam, že izraelské územia patria ako izraelským Arabom, tak aj Židom a kresťanom tam žijúcim. Napriek preberanej kontroverznej téme, o ktorej už desaťročia diskutujú politici všetkých štátov s cieľom nájsť optimálne riešenie výhodné pre obe strany, je nálada v aute fajn.          

Izrael za svoje hlavné mesto považuje Jeruzalem, ktoré je zároveň posvätným miestom troch abrahamistických náboženstiev.  Mnohé štáty však za hlavné mesto považujú Tel Aviv, v ktorom sa aj nachádzajú konzuláty a veľvyslanectvá jednotlivých krajín.  Ako hovorieval náš izraelský sprievodca, “v Jeruzaleme sa modlíš, v Haife tvrdo pracuješ a v Tel Avive sa bavíš.” On sám pred časom opustil Jeruzalem a vymenil ho za “hriešny” Tel Aviv, keďže podľa jeho slov je fajn byť blízko k Bohu ale zas nie až tak veľmi blízko. 

Keď prechadzame okolo bariéry, ktorá oddeľuje samosprávne palestínske oblasti na západnom brehu od zvyšku Izraela, dozvedáme sa od nášho sprievodcu, že to bolo nevyhnutné opatrenie zo strany židovského štátu na zabezpečenie ochrany svojich občanov a tiež turistov. Predtým sa napríklad často stávalo, že mladí palestínski chlapci hádzali kamene na okoloidúce autá. Keďže Izrael zažil najmä v roku 2002 a 2003 sériu samovražedných teroristických útokov, ktoré mali za následok mnoho obetí, musela vláda pristúpiť aj k takýmto opatreniam. Zrejme sa to vyplatilo, keďže počet islamistických samovražedných útokov klesol za posledné roky takmer na nulu. Samozrejme existuje aj iný pohľad na vec, ktorý postavenie bariéry ostro kritizuje a prirovnáva ju k apartheidu v Južnej Afrike.

Každý kút, ktorý sme v Izraeli navštívili, má svoje čaro. Či už je to staroveká pevnosť na juhu Masada; ktorá sa stala inšpiráciou pre holywoodskych filmárov alebo mesto Haifa ležiace na úpätí hory Karmel, či Nazareth, v ktorom prežil Ježiš Kristus svoje detstvo a mladosť. 

Zaujímavosťou je napríklad, že v meste Betlehem; ktoré je súčasťou palestínskeho autonómneho územia, sú omnoho nižšie ceny za prenájom bytu ako v ktoromkoľvek izraelskom meste. V Betleheme žije aj kresťanská menšina, členovia jej komunity vlastnia v meste obchody s kresťanskými symbolmi. Bohužiaľ v poslednej dobe nastal exodus kresťanov z tejto oblasti aj kvôli stupňujúcemu sa extrémizmu na strane Moslimov. V Bazilike narodenia pána sa zoznamujeme s našim novým arabským sprievodcom, ktorý na krátku dobu vystriedal svojho židovského kolegu. V meste je vysoká nezamestnanosť a miestá sprievodcov sú prednostne prideľované obyvateľom Predjordánska. Musím však povedať, že historické vedomosti miestneho sprievodcu boli na veľmi dobrej úrovni  a mnohé veci o ktorých sa zmienil, boli pre mňa nové. Na záver nám navrhol, že si spoločne zaspievame najznámejšiu vianočnú koledu “Tichá Noc”.

Do Izraela by som sa rada niekedy vrátila, chcela by som ešte navštíviť mesto Eilat, ktoré sme počas našej túry vynechali.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Komu tým prospejete, pán premiér? (píše Ivan Mikloš)

Premiér Matovič vládne v štýle ja – strana – krajina.

Minúta po minúte: Počet nových prípadov nezverejnili, pribudlo 116 úmrtí

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 323-tisíc nakazených koronavírusom.


Už ste čítali?