Potulky Izraelom 2

Autor: Ľudmila Križanovská | 7.1.2018 o 8:56 | (upravené 7.1.2018 o 16:33) Karma článku: 4,44 | Prečítané:  1258x

V novembri tohto roka som prvýkrát navštívila Izrael a táto krajina má vcelku očarila. Možete tu nájsť starobylé uličky s orientálnymi bazármi, kostoly, synagógy a mešity, ale aj moderné výškové budovy a obchody.

 Vstávame o šiestej ráno a ako prvé sa vyberieme obzrieť si pláž oproti hotela. Je šesť hodín ráno a to je pre mnohých čas na ranný beh po piesočnej pláži. Rada by som sa pridala, ale s kuframi by to bolo predsa len trochu problematické. Neskôr sa zastavíme na obed v miestnej reštaurácií, kde ochutnám miestnu špecialitu - rybu s nejakými hubami, cesnakom, petržlenom, rajčinami a olivami. Priznám sa, že v takejto kombinácií som to nikdy predtým nejedla, ale bolo to ozaj dobré. Trošku má prekvapilo, keď sa čašníčka ohradila, že prepitné je minimálne 25% účtu, predtým som to totižto nikde inde nezažila. Neskôr sa dozvedám, že v Izraeli je takýto zvyk, tak to ďalej neriešim. Zvyšok dňa venujeme prechádzke po meste, zaujali má najmä biele budovy, ktorých sa v Tel Avive nachádza neúrekom a sú typické pre túto oblasť.

Tel Aviv je pomerne mladé mesto, ktoré bolo založené v roku 1910. Prídu si v ňom na svoje nielen milovníci umenia,  histórie a prírody, ale aj ľudia hľadajúci zábavu a oddych. V meste sa nachádza množstvo parkov, múzeií, zábavných atrakcií, barov a reštaurácií. Bohužiaľ, na rozdiel od Bulharska alebo Thajska to nie je lacná destinácia a za dobré služby tu musíte poriadne zaplatiť. 

Cestou do Jeruzalema máme možnosť vidieť tzv. Diamond Tower, ktorá sa nachádza na predmestí Tel Avivu. Keďže v Izraeli sa nenachádza žiadna diamantová baňa, diamanty sa do Izraela dovážajú najmä z Holandska a Belgicka a tu sa následne opracuvávajú. Diamantový biznis sa presunul v štyridsiatich rokoch minulého storočia z Holandska a Belgicka do Tel Avivu, pričom dôvodom bol najmä v tej dobe narastajúci antisemitizmus v Európe. 

Na druhý deň nás čaká starobylý Jeruzalem, posvätné mesto troch hlavných náboženstiev. Presúvame sa do centra starého mesta, kde si najprv obzrieme kresťanskú štvrť. Navštívime Baziliku Svätého Hrobu umiestnenú na Golgote, kde bol podľa Biblie ukrižovaný Ježiš Kristus. Oproti baziliky sa nachádza Omarova mešita, pričom viditeľný je len jej minaret. 

Ďalej nasleduje prehliadka jednotlivých zastavení Ježiša Krista pred jeho ukrižovaním. Niektoré zastavenia je ťažké nájsť a pripomínajú ich už len pamätné dosky na budovách v moslimskej štvrti v okolí orientálneho bazáru. Ďalších 40 minút si vyhradíme na prehliadku známeho “Múru Nárekov” ktorý je označovaný ako najposvätnejšie miesto Židov. Múr sa delí na mužskú a ženskú časť a ľudia tu vkladajú medzi škáry lístočky so svojimi prosbami. Je to posvätné miesto a tak ma tu hneď na začiatku zastavuje zastavuje mladá slečna a podáva mi dlhokánsku sukňu, ktorú si musím obliecť. Na chvíľu ľutujem, že som sa rozhodla skoro ráno pre minisukňu siahajúcu po kolená, praktickejšie je obliecť si dlhé nohavice, pokiaľ plánujete navštíviť posvätné miestá. To sa týka nielen židovských a moslimských svätyní ale aj kresťanských chrámov v Betleheme a Nazarete. Niekde musíte dokonca odovzdať svoj pas, a až tak Vám vydajú “slušné oblečenie”. Po skončení prehliadky chrámu alebo synagógy im šaty vrátite a dostanete svoj pas späť. Zaujímavé je, že sa to týka nielen žien ale aj mužov, a teda všetci musia byť oblečení cudne. 

Po prehliadke mesta sa zastavíme na obed v reštaurácií s výhľadom na cely Jeruzalem. Ochutnáme falafel zabalený v pita chlebe, pre tých čo o tomto populárnom jedle ešte nepočuli, tak falafel je vyprážaná guľočka vyrobená z cíceru alebo bôbu. 

 Poobede vyrazíme do Betlehema, ktorý je súčasťou palestínskej samosprávy. Myslím, že toto mesto netreba nikomu zvlášť predstavovať, snáď len pre zaujímavosť zopakujem, že väčšina obyvateľstva je moslimského vierovyznania, a že v poslednej dobe nastal v tejto oblasti exodus kresťanskej menšiny z dôvodu narastajúceho fundamentalizmu na strane moslimov. 

Navštivíme  Baziliku Narodenia Pána a pár ďalších kostolov v centre mesta. Spolu s našim arabským sprievodcom si zaspievame Tichú Noc a následne spolu navštívime kresťanský obchod v centre mesta. Kúpim si tam olivový olej, ktorým si neskôr natriem svoje popraskané pery. Betlehem je mesto, ktoré žije hlavne z kresťanského turizmu, ročne ho navštívia tisícky pútnikov z celého sveta. 

Na druhý deň ráno vyrazíme do mesta, v ktorom Ježiš Kristus prežil svoje detstvo a mladosť. Nazaret je najväčšie arabské mesto v Izraeli a nachádza sa v severnej časti krajiny. Práve sever je známy tým, že sa tu nachádza najviac lesov, zatiaľ čo na juhu nájdete hlavne púšť. 

 

Na ceste do Kafarnauma sa zastavíme v Tabghe, známej ako miesta zázračného rozmnoženia chleba a rýb. Ďalšou zastávkou je už vyššie spomínané Kafarnaum a navštívime synagógu postavenú v štvrtom storočí na základoch staršej synagógy, v ktorej kázal Ježiš. Pri Galilejskom mori sa zdržíme asi hodinu, ktorú máme vyhradenú na obed. Pochutnáme si na rybe v reštaurácií svätého Petra na brehu mora a presúvame sa smerom k rieke Jordán, ktora tvorí prirodzenú hranicu s Jordánskom a vlieva sa do Mŕtveho mora.

Na druhý deň sa vyberieme do Ceasarei,  mesta postaveného Herodom Veľkým. Okrem iného je Ceasarea známa tým, že má tu svoju súkromnú rezidenciu premiér Benjamin Netanyahu. Nedávno preletela izraelským bulvárom informácia, že vraj utráca veľa peňazí na jedlo a hygienu. Zdá sa, že bulvár politikov nešetrí v žiadnej krajine. Asi najzaujímavejšou pamiatkou je rímsky amfiteáter blízko pláže. Nasleduje návšteva mesta Haifa nachadzajúceho sa na úpätí hory Karmel, a poobede sa zastavíme v meste Akko, kde si odfotíme miestne mešity.

Asi najzaujímavejšou časťou tohto výletu bola návšteva starovekej pevnosti Masada, ktorá inšpirovala aj holywoodských filmárov. Na vrch sa dostaneme lanovkou, ale našlo sa aj pár odvážlivcov, ktorí si to “vyšliapali” pešo. V novembri sa to ešte dá, keďže tam vtedy nie je až tak horúco, ale v lete sa výstup hore pešo z dôvodu veľkých horúčav neodporúča. Zhora je krásny výhľad na okolie Mŕtveho mora. Všade okolo nás lietajú čierne vtáčiky, ktoré vraj žijú len v tejto oblasti a dole v mestách by sme ich hľadali márne. Paradoxne sa vôbec neboja ľudí a sadajú Vám aj na ruku.  Poslednou časťou túry je návšteva Mŕtveho mora, o ktorom počul už hádam každý.  Snáď len spomeniem, že kúpanie v jeho vodách pomohlo už nejednému psoriatikovi zmierniť následky tejto nepríjemnej choroby.

Izrael odporúčam navštíviť každému, je dobré letieť napríklad s Ryanairom, ktorý ponúka lacné lety z Bratislavy do Tel Avivu a Eilatu. Ak však túžite po väčšom komforte, vsaďte radšej na Austrian Airlines, z vlastnej skúsenosti viem, že ich lety nie sú tak vyťažené, napríklad ja som mala to šťastie, že som sedela na trojsedadle úplne sama. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Komu tým prospejete, pán premiér? (píše Ivan Mikloš)

Premiér Matovič vládne v štýle ja – strana – krajina.

Minúta po minúte: Počet nových prípadov nezverejnili, pribudlo 116 úmrtí

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 323-tisíc nakazených koronavírusom.


Už ste čítali?